„Sztuka w przestrzeni publicznej” to jedyne na tak dużą skalę cykliczne wydarzenie, które promuje twórczość polskich artystów.
Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki kontynuuje realizację projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej” od 2009 roku. Zaproszeni artyści przygotowują unikatowe plenerowe wystawy w przestrzeni miejskiej Kielc i Buska-Zdroju. Sztuka przeznaczona dla przestrzeni publicznej staje się sztuką przystępną, jednocześnie pełną kontekstów, które łączą ją z rzeczywistością architektoniczną, urbanistyczną, historyczną i społeczną.
Część prac „Sztuki w przestrzeni publicznej” można zobaczyć w przestrzeniach Hotelu Bristol**** Art & Medical SPA w Busku-Zdroju: „Zjadacz kurzu” Kuby Bąkowskiego (2017); „Home sweet Home” Sylwestra Ambroziaka (2015); „Balansujący” Jerzego Kędziory (2010), „Wędrówka ludzi żelaznych” Zbigniewa Frączkiewicza (2009).
Dotychczasowe edycje „Sztuki w przestrzeni publicznej”
W 2009 roku odbyła się pierwsza odsłona projektu „Sztuki w przestrzeni publicznej”. Na Placu Artystów w Kielcach zaprezentowany został jeden z najważniejszych cyklów rzeźbiarskich w polskiej sztuce współczesnej – „Wędrówka ludzi żelaznych” Zbigniewa Frączkiewicza. Rok później Kielczan swoimi akrobacjami w powietrzu zachwyciły metalowe rzeźby z cyklu „Balansujący” artysty Jerzego Kędziory. Trzecia edycja „Sztuki w przestrzeni publicznej” należała do Leona Tarasewicza, który zabrał nas na spacer po niekończącym się labiryncie zwierciadeł i kolorów. Czwarta edycja to krystalizacja przestrzeni, nazwana przez Ludwikę Ogorzelec „Tańcem czarownic”, będąca wyjątkową wizją nawiązującą do kultury Regionu Świętokrzyskiego. W 2013 roku Plac Artystów w Kielcach wypełnił interaktywnymi instalacjami Adam Garnek, a rok później stanęła na nim dwudziestometrowa „Tężnia” Roberta Kuśmirowskiego. „Home Sweet Home” to instalacja Sylwestra Ambroziaka przygotowana w ramach siódmej edycji projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. W 2016 roku odbył się wernisaż krótkiej ekspozycji projektu „NOMADA”. Zaproszeni przez Pawła Althamera artyści przygotowali działania artystyczne wokół przestrzeni Żydowskiego Domu Modlitwy. W dziewiątej edycji na Placu Artystów w Kielcach stanęła czterometrowa maszyna-rzeźba filtrująca miejskie powietrze czyli „Zjadacz kurzu” Kuby Bąkowskiego. Bartosz Kokosiński swoją pracą „Portale” w 2018 roku zamknął cykl jubileuszową, dziesiątą wystawą „Sztuki w przestrzeni publicznej”. Jednocześnie była to pierwsza wystawa prezentowana w przestrzeni miejskiej Buska-Zdroju. W 2022 roku została zaprezentowana instalacja o powierzchni 200 m2 zatytułowana „Realizacja malarska” Leona Tarasewicza w Parku Zdrojowym w Busku-Zdroju. Rok później Ludwika Ogorzelec uformowała wielokrotnie przecinające się linie folii w dzieło, pt. „GENIUS LOCI – DUCH MIEJSCA” z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”.