2017 rok – „Zjadacz kurzu” Kuba Bąkowski

ZJADACZ KURZU – Kuba Bąkowski

Sztuka w przestrzeni publicznej

wernisaż: 14 września 2017 r., godzina 18:00

15 września – 31 października 2017 r.

Plac Artystów, Kielce

ORGANIZATOR:

Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki

14 września 2017 r. na Placu Artystów w Kielcach stanie „Zjadacz kurzu” – nowa realizacja Kuby Bąkowskiego. Ponad czterometrowa maszyna-rzeźba będzie filtrować miejskie powietrze do końca października. Będzie również stacją kontroli jakości powietrza w Kielcach. Stan zanieczyszczeń będzie można sprawdzać na bieżąco na stronie internetowej www.zjadaczkurzu.org.

W rankingu 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, przygotowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), znalazły się aż 33 Polskie miasta. W styczniu 2017 roku w południowej Polsce odnotowano rekordowo duże zanieczyszczenie powietrza – normy przekroczone zostały o ponad 3 000%. Problem smogu i zanieczyszczeń jest aktualny niezależnie od sezonu i dotyczy każdego. Za szkodliwość smogu odpowiedzialne są przede wszystkim cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów (przede wszystkim cząstki PM10 i PM2,5). To właśnie te cząstki będzie filtrować „Zjadacz kurzu” – nowa artystyczna realizacja Kuby Bąkowskiego, która we wrześniu 2017 roku stanie w centrum Kielc. „Zjadacz kurzu” to hybryda sztuki i przemysłu. Łączy postfuturystyczne postulaty artystyczne z zaawansowaną inżynierią przemysłową. Punktem wyjścia jest dla mnie nie tylko ekologia, ale również historia regionu. Kielce leżą na terenach najstarszego w Polsce okręgu górniczo-hutniczego i do dzisiaj są ważnym ośrodkiem przemysłowym. „Zjadacz kurzu” łączy ze sobą świat maszyn, nowych technologii i sztuki, łączy historię regionu z jego współczesnością i podejmuje temat odpowiedzialności za przyszłość.  – mówi Bąkowski.   „Zjadacz kurzu” stanie na Placu Artystów, w samym sercu Kielc i w centrum największego traktu komunikacyjnego miasta – ulicy Henryka Sienkiewicza. Publiczne odsłonięcie odbędzie się 14 września o godzinie 18:00, maszyna będzie filtrowała miejskie powietrze do 31 października 2017 r. To „oczyszczenie” prócz wymiaru symbolicznego i rytualnego ma również swój wymiar praktyczny i edukacyjny. Praktyczny, ponieważ rzeźba wyposażona w nowoczesne systemy filtracjifaktycznie będzie oczyszczać powietrze, edukacyjny, ponieważ wyposażona we została własny czujnik zanieczyszczeń, dzięki czemu będzie jedyną w swoim rodzaju stacją kontroli jakości powietrza. Jakość „wydychanych” przez nią gazów będzie można sprawdzać na bieżąco na stronie www.zjadaczkurzu.org.  W pełni responsywna strona ruszy 5 września 2017 roku.

Rzeźba powstaje w ramach 9. edycji cyklu „Sztuka  w przestrzeni publicznej”, organizowanego co roku przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki. Fundacja powstała z inicjatywy Doroty i Tomasza Tworków w celu promocji sztuki współczesnej. Co roku do udziału w projekcie zapraszają najważniejszych współczesnych artystów Polskich. Do tej pory byli to między innymi Leon Tarasewicz, Robert Kuśmirowski, a w zeszłym roku między innymi: Paweł Althamer, Joanna Rajkowska, Maya Gordon, Artur Żmijewski.

 

Zjadacze chleba i kurzu. Rozmowa z Dorotą i Tomaszem Tworkami z Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki

www.zjadaczkurzu.org


Kuba Bąkowski
– ur. 1971. Autor instalacji, fotografii, performance, wideo, obiektów i rzeźb. Studiował na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (od 2001). We współpracy z Fundacją Nowa Przestrzeń Sztuki w ramach dziewiątej odsłony „Sztuki w Przestrzeni Publicznej” Kuba Bąkowski postawił w przestrzeni miejskiej Kielc ponad czterometrową maszynę „Zjadacz kurzu” filtrującą powietrze (2017). Obecnie obiekt znajduje się przed Hotelem Bristol Art. & Medical SPA w Busku-Zdroju. Stan powietrza możemy sprawdzić na stronie internetowej www.zjadaczkurzu.org. Kuba Bąkowski w szóstej edycji kalendarzy artystycznych zaprezentował cykl „Lądowniki”, które stały się ilustracjami do kalendarz na rok 2015.