Kalendarz na rok 2018

Prezentacja Kalendarza Artystycznego na rok 2018

W sobotę, 6 stycznia, w BRISTOL **** ART & Medical SPA w Busko-Zdrój już po raz dziewiąty Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki zaprezentuje artystyczny kalendarz. Tym razem graficzną stronę kalendarza na 2018 rok przygotowała artystka Alicja Łukasiak.

Kalendarz na rok 2018 powstawał jako jedna, wielkoformatowa kompozycja malarska, tworzona równocześnie na 12 podobraziach. Ich chronologiczny układ, po rozłączeniu buduje poszczególne miesiące. Dzięki temu mamy nowe autonomiczne obrazy oraz wersję-matkę, niejako trzynasty obraz/miesiąc w kalendarzu na rok 2018. Ich wielowymiarowa struktura jest wynikiem inspiracji fizyką kwantową, zakładającą istnienie niezliczonych światów równoległych. Bo gdy proces obserwacji nadaje obrazowi cech i zmienia go, pojawia się pytanie, czy to co postrzegamy jest rzeczywistością czy raczej naszą projekcją?  Patrząc na prace Alicji Łukasiak zostajemy wciągnięci w podróż po świecie pełnym organicznych form, będących fenomenem kwantowym jawiącym się w naszych oczach, rzeczywistością. Płynne przejścia tworzą w nim światy, którym nadajemy znaczenia. Pomiędzy tym wszystkim kroczy człowiek uzbrojony w szklany hełm, pozwalający na wędrówki w przestrzeni kosmicznej. Są istoty o nie znanych twarzach oraz statek powszechnie znany jako UFO.

Alicja Łukasiak 

Artystka zainteresowana naturą, w której analizuje człowieka jako gatunek dominujący. Z jednej strony ukazuje jego destrukcyjny wpływ na środowisko, którego jest częścią, a z drugiej, ukazuje piękno i różnorodność życia. Życie jest dla niej zagadkowym fenomenem a twórczość artystyczna formą emocjonalnej opowieści.W jej pracach fauna i flora ulegają personifikacji, dzięki której owady czy rośliny podlega ją prawom narzuconym przez nadrzędną formę egzystencji – człowieka. Bezpośrednią inspiracją Alicji Łukasiak do eksplorowania egzotyki i relacji człowieka z naturą stały się podróże, te dalekie, do Azji Południowo-Wschodniej i te bliskie, po rodzimym, polskim krajobrazie geograficznym i kulturowym (projet Marahari 2015-2016) . Przyroda, jak i sposób życia społeczności funkcjonujących według tradycyjnego modelu egzystencji, ich codzienność, kultura i obyczaje to obszary jej badań. Perspektywa ta znajduje swoje odbicie również na poziomie wyboru mediów i materii dzieła, bowiem Łukasiak powraca do tradycyjnych technik, takich jak rysunek i rzeźba oraz do tradycyjnych materiałów, takich jak ceramika, drewno.

W latach 1995-2000 studiowała na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Maria Skłodowska-Curie w Lublinie, gdzie uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni litografii. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Kultury, Fundacji Wyszehradzkiej. Brała udział m.in. w 5 Triennale Sztuki Młodych w Orońsku oraz w 2002 roku w Festiwalu młodej sztuki „Look at Me/Spójrz na mnie” w Krakowie. Wystawy indywidualne m.in. Miejsce Projektów Zachęty Narodowej Galerii Sztuki, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku,  Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galeria Biała w Lublinie. Realizacje w przestrzeni publicznej m.in. ,,6,28,, neonowa instalacja na Dworcu Warszawa Wschodnia (w latach 2009-2010). Projekt „Universal” na Osiedlu Dudziarska w Warszawie (od 2010). Interaktywnym rzeźbom ,,Kooperacja,, w parku rzeźby warszawskiej Królikarni Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego (2015), w ogrodach Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie (2017), w parku rzeźby Balatonalmádi na Węgrzech (2017-2020). Od 2003 współtworzy wraz z Grzegorzem Drozdem projekt Zmiana Organizacji Ruchu (www.zorfoundation.org).

www.alicjalukasiak.eu

projekt Marahari 

Samochodem przez Indonezję. Artystyczna wyprawa Grzegorza i Alicji (PolskieRadio.pl TrójkaŚwiat z lotu Drozda)

Video documentation of the exhibition Alicja Łukasiak. My Global Problems