Sztuka w Przestrzeni Publicznej 2014:”Tężnia” Roberta Kuśmirowskiego na Placu Artystów
„Tężnia” to najnowsze dzieło Roberta Kuśmirowskiego – jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów – przygotowane w ramach cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. Unikatowa plenerowa instalacja światowej sławy twórcy zostanie otwarta w ramach szóstej edycji projektu, która startuje już 5 września.
–To inhalacja sztuką i samej sztuki wyprowadzonej z magazynów – tak o „Tężni” mówi jej twórca. 5 września w ramach szóstej już odsłony projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej” artysta pokaże swoją najnowszą instalację – 20-metrową imitację tężni. Konstrukcja powstanie z drewna iglastego, systemu różnych łączeń, drewnianych podpór, a przede wszystkim masy przedmiotów i urządzeń powystawowych, gromadzonych przez artystę od 12 lat. Konstrukcja tężenia sztuki została zaprojektowana tak, by umożliwić śledzenie zachodzących zmian w obiekcie. Zebrane przedmioty przechodzą pewną przemianę, z funkcji magazynowej wchodzą w poziom wystawienniczy. Same też się będą zmieniały za sprawą przemian barwnych na korodujących przedmiotach, czy zacieków grawitacyjnych na świeżo wzniesionej konstrukcji drewnianej. Widz staje się świadkiem tężenia sztuki: niszczenia prac i ich pewnego końca, doświadczając jednocześni inhalacji sztuką. Po premierze na kieleckim Placu Artystów dzieło będzie odwiedzać jeszcze kilka miejsc. Prowadzone są rozmowy z Muzeum Sztuki MOCAK w Krakowie, Galerią Arsenał w Białymstoku w przestrzeni dawnej elektrowni, Galerią Labirynt w Lublinie, oraz w miastach tj, Warszawa Berlin i Londyn.
Robert Kuśmirowski uważany jest za najlepszego imitatora wśród artystów. Jego prace prezentowano w najważniejszych galeriach zagranicznych, m.in. w Wiedniu, Berlinie Nowym Jorku, Rzymie, Pradze, Barcelonie, Buenos Aires, Brukseli i Paryżu. W słynnej Barbican Gallery w Londynie artysta stworzył pełen pordzewiałych rur „Bunkier”, będący atrapą prawdziwego bunkra z czasów II wojny światowej. Podczas triennale Beaufort w belgijskim Blankenberge zaskoczył wszystkich, zamieniając w ruderę fasadę jednej z miejscowych, starych kamienic.
W ramach cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej” powstało do tej pory pięć wystaw. Na każdą z nich artyści przygotowują specjalną pracę lub serię prac, np. w roku 2011 Leon Tarasewicz, jeden z najbardziej uznanych polskich malarzy, zrealizował największą w swoim dorobku pracę – złożoną z obrazów i luster konstrukcję o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. „Sztuka w przestrzeni publicznej” to nie jedyne działania z obszaru kultury i sztuki podejmowane przez Dorbud S.A. oraz Dorotę i Tomasza Tworków. Co roku z ich inicjatywy powstaje unikatowy artystyczny kalendarz, który zawsze tworzy uznany polski artysta młodego lub średniego pokolenia. Projekt realizowali m.in. Grzegorz Drozd i Maurycy Gomulicki.
„Tężnia”, Robert Kuśmirowski
Instalacja realizowana w ramach projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”
Wernisaż – piątek, 5 września 2014, godzina 19:00, Plac Artystów, Kielce
Wystawa potrwa do końca września.
Relacja z wernisażu oraz przygotowań do wystawy: