„Błyskotka” Ked’a Olszewskiego na Mikołajki

„Błyskotki” to zestaw prac codziennego użytku, np. budka telefoniczna, kubeł na śmieci , betoniarka czy stary samochód garbus ustawiony w przestrzeni publicznej. Artysta okleja całe obiekty lusterkami na wzór kuli dyskotekowej, sprawia by błyszczały w sposób dosłowny i przenośny. Większość „Błyskotek” po metamorfozie pozostaje w miejscu, gdzie znalazł je artysta. Gest artystyczny ogranicza się do ich wybrania, przybrania, sfotografowania. Tylko niektóre z „Błyskotek” stały się galeryjnymi obiektami artystycznymi.

Obecna prezentacja „Błyskotki” w przestrzeni Hotelu Bristol Art & Medical SPA jest jedną z tych prac, które zostały galeryjnymi obiektami artystycznymi. Poprzez swoją formę idealnie oddają nastój świąteczny, a włożone do środka zapakowane prezenty  przypominają nam o czasie, w którym obdarowujemy bliskie nam osoby. Jest to już drugi artystyczny obiekt, który możemy zobaczyć w przestrzeniach hotelowych. . Pierwszy – betoniarkę – prezentowaliśmy  w 2014 roku również w w Hotelu Bristol**** Art & Medical SPA  w Busku-Zdroju.

Krzysztof KED Olszewski

(ur. 11 czerwca 1970 w Kartuzach) – polski fotograf i artysta wizualny, autor fotoinstalacji.

Ukończył Wydział Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (dyplom pod kierunkiem Grzegorza Przyborka), a następnie studia uzupełniające na Wydziale Operatorskim Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Otrzymał stypendia artystyczne Miasta Szczecina (2004, 2005), ASP w Poznaniu (2004) oraz Łódzkiej PWSFTViT (2005).  Obecnie adiunkt w Katedrze Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych w Szczecinie. Kurator Miejskiej Galerii Sztuki 13 Muz w Szczecinie. Pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wizualnej inSPIRACJE. Realizuje projekty z pogranicza wideo, fotografii, instalacji i happeningu. W swoich pracach i działaniach artystycznych dotyka tematów społecznych, istotnych dla społeczeństwa, zachowując jednocześnie wyjątkową wrażliwość estetyczną i wizualną – m.in. problemy sacrum – profanum, anoreksji, bulimii, tożsamości miejsc.