Turbina Adama Garnka w Poznaniu
Interaktywną „Turbinę” oraz „Choinkę” można oglądać na wystawie „Sztuka w ruch! Rzeźby Adama Garnka” od 4 grudnia do 30 stycznia w holu biurowca Bałtyk w Poznaniu. Obie prace należą do kolekcji Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki.

W 2013 roku w ramach piątej odsłony „Sztuki w Przestrzeni Publicznej” Adam Garnek udostępnił kielczanom „Turbinę” – maszynę, którą można poruszyć siłą ludzkich mięśni. w 2015 roku obiekt prezentowany był w Centrum Rzeźby Współczesnej w Orońsku. W tym roku „Turbina” uczestniczył w V4 ART CONNECTS w Budapeszcie. Wydarzenie artystyczne zorganizowano z okazji węgierskiej prezydencji Grupy Wyszehradzkiej. Rzeźba mierzy dziesięć metrów długości i waży półtorej tony, wykonana jest z szesnastu stalowych pierścieni pokrytych drobnymi metalowymi płytkami.

Adam Garnek

ur. 1964 w Kazimierzy Wielkiej

konstruktor, rzeźbiarz, artysta wizualny

Studiował na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby w poznańskiej PWSSP (1983-1988). Tworzy i konstruuje urządzenia w formie mobilów, których dynamika wyzwalana jest w interakcji z widzem. We współpracy z Fundacją Nowa Przestrzeń Sztuki w ramach piątej odsłony „Sztuki w Przestrzeni Publicznej” Adam Garnek udostępnił kielczanom „Turbinę” – maszynę, którą można poruszyć siłą ludzkich mięśni (2013). Rzeźba prezentowana była w  Orońsku, Budapeszcie, Poznaniu, a na stałe będziemy mogli ją oglądać w przestrzeni otwartej Hotelu Bristol Art & Medical SPA w Busku-Zdroju.