Wystawa rzeźby artystycznej pt. „Turbina” autorstwa Adama Garnka

 

6 września 2013 roku o godz. 18:45 na kieleckim Placu Artystów odbędzie się uroczysty wernisaż wystawy rzeźby pt. „Turbina” autorstwa Adama Garnka. Tegoroczna wystawa to piąte z cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej” wydarzenie artystyczne, organizowane corocznie z inicjatywy Doroty i Tomasza Tworków, Fundatorów Fundacji „Nowa Przestrzeń Sztuki” oraz właścicieli firmy DORBUD S.A.

Adam Garnek, który w tym roku zaprezentuje swoje dzieło na Placu Artystów, powołuje do życia obiekty, które poruszają się: wózki, mobile, pojazdy, wehikuły. Fascynacja mechaniką ruchu oraz formą, która staje się wypadkową sił, ciężaru, materii legła u podstaw jego sztuki. Adam Garnek jest artystą, który najlepiej czuje się w obszarze nie do końca zdefiniowanym, powołuje do życia obiekty, które wymykają się jednoznacznym kwalifikacjom. Z jednej strony, usytuowane w przestrzeni galerii, każą postrzegać się w kategoriach rzeźby. Z drugiej strony, ze względu na konstruktorską pomysłowość, każą patrzeć na siebie jak na produkty epoki industrialnej, które wyszły spod ręki inżyniera.

Na specjalne zamówienie Fundacji „Nowa Przestrzeń Sztuki” Adam Garnek wymyślił i skonstruował rzeźbę – maszynę o nazwie „Turbina”. Jest to potężna, stalowa rzeźba – maszyna zbudowana z 16 pierścieni o różnych średnicach, które obracają się z osobna zainstalowane na poprzecznej osi.

Rzeźba przybrała kształt turbiny, aby w swoim działaniu nie mieć początku, ani końca. Obracające się pierścienie powodują, że obraz zmienia się, jest w ciągłym procesie. Ogromna turbina z nierdzewnej stali poruszana przez wiatr stanie się częścią miejskiej przestrzeni. W jej uaktywnianiu będą mogli brać udział również widzowie, używając siły swoich mięśni. Struktura drobnych płytek, z których zbudowana została rzeźba zareaguje na najsubtelniejszą zmianę. Odbijające się w nich światło wprowadzi dodatkowy, dynamiczny element. Oprócz głównej instalacji na wystawie zaprezentowanych zostanie kilkanaście prac z dotychczasowego dorobku twórcy, m.in. Maszyna do rysowania na piasku, Ekran, Pojazd teatralny.

Zapraszamy 6 września o godzinie 18:45 na uroczyste uruchomienie „Turbiny” przygotowanej przez Adama Garnka specjalnie na Plac Artystów.

Patronat medialny:

Współpraca redakcyjna: