DŁOŃ / Xawery Wolski

25 maja nastąpiło uroczyste odsłonięcie rzeźby DŁOŃ / Xawery Wolski. Sam akt odsłonięcia poprzedził krótki wieczór autorski z Xawerym Wolskim oraz prof. Maciejem Aleksandrowiczem dyrektorem Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Warszawski artysta artysta realizując rzeźbę odniósł się do niezwykle precyzyjnej części ciała, jaką jest właśnie dłoń. Jej uniwersalna forma służy zarówno do przekazu myśli, emocji, sygnałów, jak i odbioru bodźców. Dłoń jest tu symbolem uniwersalnym, znakiem siły, mocy i miłości.

Wydarzenie rzeźbiarskie to kolejny projekt artystyczny realizowany przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki w Busku-Zdroju, który ma dać mieszkańcom, kuracjuszom i turystom możliwość podziwiania najwyższej jakości sztuki w przestrzeni pełnego zieleni kurortu. Rzeźba już na stałe zagościła w samym sercu Buska-Zdroju przed Hotelem Bristol Art & Medical SPA od strony Parku Zdrojowego.

Xawery Wolski (ur. 20 sierpnia 1960 w Warszawie) – polski artysta zajmujący się rzeźbą, instalacją i rysunkiem. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych Warszawie, École nationale supérieure des beaux-arts w Paryżu i Studio School of Drawing, Painting and Sculpture w Nowym Jorku. Wykonuje rzeźby z naturalnych materiałów, takich jak ziemia, terakota, kamień, naturalne włókna i nasiona, tkany drut itp. Jego pierwsze samodzielne dzieło powstało w 1983 r. w Carrarze we Włoszech. Wystawiał na całym świecie między innymi w: Liu Haisu Art Museum, Szanghaj, Chiny; Jim Thompson Arts Centre, Bangkok, Tajlandia; Galeri Nasional Indonesia, Dżakarta, Indonezja; Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Warszawa, Polska oraz w mieście Meksyku w: Museo de Arte Carrillo Gil, Museo Tamayo, Museo de Arte Moderno, Museo Nacional de Arte.
Link do strony artysty: www.xwolski.com
Dofinansowano ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2024 pochodzących z budżetu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.