Kalendarz na rok 2021

Jak co roku na początku stycznia w Hotelu Art & Medical SPA w Busku-Zdroju odbędzie się wernisaż Kalendarza Artystycznego na rok 2021 zatytułowany „Dwanaście” / „Twelve” autorstwa Kingi Nowak.

Kalendarz Artystyczny to coroczny projekt Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki, którego inauguracja odbyła się w 2009 roku. Tegoroczny kalendarz autorstwa Kingi Nowak jest jego dwunastą i ostatnią edycją. W minionych latach autorami kalendarzy byli: Radek Szlaga (2009), Maurycy Gomulicki (2010), Grzegorz Drozd (2011), Łódź Kaliska (2012), Jakub Ciężki (2013), Kuba Bąkowski (2014), Ignacy Czwartos (2015), Bartosz Kokosiński (2016), Alicja Łukasiak (2017), Marta Antoniak (2018), Małgorzata Szymankiewicz (2019). Każdej prezentacji „Kalendarza artystycznego” towarzyszy wystawa dwunastu prac w prestiżowej przestrzeni hotelu Bristol Art & Medical SPA w Busku-Zdroju oraz limitowana wersja drukowana „Kalendarza artystycznego”.

“Dwanaście” – dwanaście miesięcy i dwunasty kalendarz na 2021 rok. Przygotowywany przeze mnie cykl prac oparty jest na dwóch źródłach inspiracji – naturze, towarzyszącej nam w odmierzaniu czasu oraz liczbach, które zamykają czas w formie znaku. Prace są z założenia abstrakcyjne, jednak można się w nich doczytać zarówno odwołania do pejzażu czy zjawisk przyrody związanych z poszczególnymi porami roku czy miesiącami, jak również do typografii liczb oznaczających kolejne miesiące. Same obrazy–reliefy poprzez swoją przestrzenną formę zmieniają się – tak jak pejzaż – w zależności od kąta padania światła i punktu z którego obserwujemy obiekt.

Kinga Nowak – malarka, autorka obiektów przestrzennych. Urodzona w Krakowie w 1977 roku. Jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 2000–2002 studiowała w École Nationale Supérieure des Beaux Arts w Paryżu. W latach 2007–2008 była gościnnym wykładowcą University of the Arts, London College of Communication. W 2014 roku jej obrazy zostały zamieszczone w publikacji 100 Painters of Tomorrow wydawnictwa Thames & Hudson. Swoje prace prezentowała m.in. w Zachęcie, MOCAK-u, galerii lokal_30, Muzeum Narodowym w Gdańsku, BWA w Katowicach, MODEM w Debreczynie. Jest autorką plakatu do 23. Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena. Od 2015 roku wraz z Michałem Bratko prowadzi w Krakowie przestrzeń działań artystycznych Widna. W 2019 roku zrealizowała wielkoformatowe rzeźby w przestrzeni publicznej w Opolu i w przestrzeni parku Muzeum Fotografii w Krakowie.