Grzegorz Drozd Alicja Łukasiak WIECZNE LATO

Serdecznie zapraszamy na wystawę Alicji Łukasiak i Grzegorza Drozda „Wieczne Lato” organizowaną przez przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki oraz Hotel Bristol Art&Medical SPA w ramach cyklu ART Bristol.

Sobota, 4 marca 2017, godz. 19.00

Wystawa jest czynna do 4 kwietnia 2017

Hotel Bristol Art&Medical SPA 1 Maja 1

28-100 Busko- Zdrój

To kolejny pokaz Alicji Łukasiak i Grzegorza Drozda będący efektem nomadycznej wędrówki po Azji Południowo -Wschodniej, którą realizowali w ostatnich sześciu latach. Jak mówią, symbolicznie opuścili kulturę zachodu, aby zaczerpnąć inspiracji nieznanymi kulturami oraz naturą. Żyli i pracowali w specjalnie do tego celu zbudowanym mobilnym studiu, które pozwoliło im dotrzeć do ciekawych miejsc i ludzi. Efekty tego procesu zobaczymy na pokazie zbudowanym na zasadzie anektacji przestrzeni posiadającej wyraźny i określony charakter. Miejscem tym jest luksusowy Hotel Bristol Busko-Zdrój, będący hotelem, sanatorium oraz spa. Jego właścicielom, Dorocie i Tomaszowi Tworek zależy, aby terapia stała się sztuką a sztuka rozbudziła w nas to co najlepsze.
Wieczne Lato, to pokaz wchodzący w relację z kolekcją sztuki wypełniającą Hotel Bristol Art&Medical SPA. Jego tytuł, zawiera w sobie tęsknotę oraz pragnienie. Jest opowieścią o czasie i sposobach jego pojmowania. Przenosi tam gdzie jest błękit nieba, ciepła morska woda i tropikalna roślinność. Wydobywa naszą wyobraźnię z wąskich korytarzy ulic, nocnego nieba bez gwiazd, do miejsc, gdzie odnajdziemy harmonię. Ukazuje wartość kontaktu z naturą i mówi o radości z powrotu do ,,wielkiego ogrodu”.
W krainie wiecznego lata, pojawią się jednak ciemne chmury i chłodne dni. To dzięki nim po raz kolejny doświadczymy refleksji nad stanem środowiska i aktywnością człowieka.
Twórczość Alicji Łukasiak i Grzegorza Drozda zdominowana została kultem natury. Ich prace są demonstracją powrotu do pracy manualnej oraz procesu twórczego wynikającego z fizycznego doświadczania.

Wystawa organizowana przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki oraz Hotel Bristol Art&Medical SPA w ramach cyklu ART Bristol

 

Alicja Łukasiak (ur.1975)

Mieszka w Warszawie oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Artystka zainteresowana naturą, w której analizuje człowieka jako gatunek dominujący. Z jednej strony ukazuje jego destrukcyjny wpływ na środowisko, a z drugiej, stara się ukazać piękno i różnorodność życia. Życie jest dla niej zagadkowym fenomenem a twórczość artystyczna formą emocjonalnej opowieści. W jej pracach fauna i flora ulegają personifikacji, dzięki której owady czy rośliny podlegają prawom narzuconym przez nadrzędną formę egzystencji człowieka. Ukończyła studia na Wydziale Artystycznym UMCS wn Lublinie. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Fundacji Wyszehradzkiej. Brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Od 2003 współtworzy wraz z Grzegorzem Drozdem projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR)  www.zorfoundation.org

Grzegorz Drozd (ur. 1970)

Mieszka w Warszawie oraz w Azji Południowo-Wschodniej. Artysta wszechstronny, czujny obserwator rzeczywistości, którą opisuje własnym językiem, budując niewygodne i zaskakujące sytuacje, często bez scenariusza. Gracz z konwencją i rytuałem, wyprowadzający sztukę z nawiasu umowności. Manipulator, na własne konto deklarujący: „artysta to dla mnie banita społeczny i przestępca”. Twórca relacyjny, partycypacyjny, autor dzieł będących wehikułem osobistych emocji. W 2010 roku symbolicznie „opuścił” kulturę zachodu, kierując swą nomadyczną wędrówkę w stronę dalekiego południa Azji, poszukując „Utraconego Raju”. Od tego czasu porusza się ,,w przestrzeni kulturowo otwartej”. W latach 1992-1995 studiował na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. W 2007 ukończył Wydział Malarstwa i Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Brał udział w kilku rezydencjach artystycznych, kilkukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą. Od 2003 współtworzy z Alicją Łukasiak projekt Zmiana Organizacji Ruchu (ZOR)   www.grzegorzdrozd.eu