2016 rok – „NOMADA” Paweł Althamer

NOMADA – relacja z finisażu działań artystycznych

8 września 2016 roku odbył się finisaż działań, a zarazem wernisaż krótkiej ekspozycji projektu NOMADA.

Finisaż rozpoczął się o godzinie 18.00, przy Żydowskim Domu Modlitwy, relokowanym w pobliże Cmentarza Żydowskiego w Kielcach, przy ul. Bocznej 15. Uroczyste zakończenie działań artystycznych w ramach projektu Nomada otworzył performance Jim’a Costanzo – nowojorskiego artysty, tworzącego sztukę zaangażowaną, poruszającą problematykę nietolerancji rasy, płci oraz klas społecznych. Wygłosił on mowę dotyczącą pamięci, historii oraz prób ich fałszowania, a wystąpienie zakończył dmąc w swą nieodłączną trąbę.

Następnie uwaga gości została skierowana na niewielką scenę, w której tle stała jedna z prac – monumentalny mur z walizek Michała Slezkina pt. „Co nas łączy?”. Z tego miejsca organizatorzy oraz artyści biorący udział w działaniach artystycznych opowiedzieli o swoich motywacjach i ideach, które chcieli przekazać za pomocą swych dzieł. Po zakończeniu oficjalnej części finisażu każdy z gości miał czas, aby obejrzeć prace powstałe podczas projektu, jak również porozmawiać z samymi twórcami na temat ich dokonań. Podczas zwiedzania goście przegryzali macę zrobioną przez Mayę Gordon, wyrabianą i wypiekaną przez artystkę na oczach widzów.

Gdy dookoła zapadł już zmrok miał miejsce pokaz krótkiego filmu pt. „Cienie” stworzonego podczas warsztatów filmowych towarzyszących wydarzeniu. Prowadzącym warsztaty był jeden z Nomadów – Krzysztof Visconti, pod jego opieką dziesięcioosobowa grupka warsztatowa stworzyła istny spektakl cieni, wzajemnie się przenikających w niesamowicie malowniczy sposób. Film wzbogacony był o muzykę graną na żywo przez Jacob’a Cohena, młodego amerykańskiego muzyka, grającego głównie na wiolonczeli.

Nie był to jeszcze koniec tego wyjątkowego wieczoru, bowiem tuż po projekcji miał miejsce improwizowany koncert czterech muzyków: Roberta Brylewskiego, Włodzimierza Kiniorskiego, Jacob’a Cohen’a oraz Jim’a Costanzo.

Ostatnią atrakcją przygotowaną przez artystów była premierowa projekcja animacji Roberta Manowskiego pt. „Kosmogonia Bruno Schultza”.

Dzieła powstałe w projekcie NOMADA można było podziwiać jeszcze 3 dni po finisażu. Relacje zdjęciowe z wydarzenia i przygotowań do niego znajdą państwo w galerii, bądź bezpośrednio w linkach poniżej.

Relacja z działań artystycznych:

Przedstawiamy galerię zdjęć dokumentujących przebieg prac w ramach projektu NOMADA, trwającego od 5 do 8 września na terenie Bożnicy Herszla Zagajskiego.

Relacja z finisażu:

Relacja z finisażu art campu NOMADA, 08.09.2016.