Kalendarz na rok 2015

Prezentacja Kalendarza Artystycznego na rok 2015

12 grudnia 2014 roku w Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach Fundacja zorganizowała prezentację kalendarza artystycznego DORBUD S.A. Cykl prac przygotowanych do kalendarza przez Kubę Bąkowskiego nosi tytuł „Lądowniki”.

Kuba Bąkowski, rocznik 1971, jest absolwentem Wydziału Komunikacji Multimedialnej Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Znakiem rozpoznawczym jego sztuki jest często utopijny a przy tym ironiczny charakter podejmowanych działań artystycznych, chęć konfrontacji świata realnego z jego sztucznym, generowanym przez elektroniczne media odpowiednikiem oraz przewrotne poczucie humoru. Sztukę Kuby Bąkowskiego można zdefiniować jako eksperymentalną działalność w obszarze fotografii, filmu, performance’u i rzeźby. Artysta często wykorzystuje świadomie ocierające się o absurd, hybrydalne połączenia postaci, wizerunkówi znaków, tworząc zaskakująco spójne układy z elementów rzeczywistości pozornie nieprzystających do siebie. Kuba Bąkowski prezentował swoje prace na wystawach w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Museum Moderner Kunst w Wiedniu, Musée d’Art Moderne w Saint-Etienne, Artspace w Sydney, Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Moskwie, Palazzo delle Arti w Neapolu, Royal Scottish Academy w Edynburgu i Chelsea Art Museum w Nowym Jorku.

Modele kapsuł badawczych, sond i lądowników zbudowane na potrzeby tego wydawnictwa powstały z modelarskich szpilek i kapsułek probiotyków i antybiotyków oraz leków psychoaktywnych. Przeznaczone głównie do eksploracji wewnętrznego kosmosu ludzkiego ciała odbywają wyprawy również w inne rejony przestrzeni i czasu. Lądowania na starych mapach, rysunkach z magazynów naukowych i planach nowoczesnych budynków wiążą się ze zbieraniem informacji. Nic więcej na ten temat nie jest mi wiadomo. Z perspektywy świata w makroskali trudno byłoby zresztą ocenić użyteczność zebranego materiału. Jednak, skoro każde międzylądowanie stwarza szansę kolejnej podróży to, być może ona jest tu najważniejsza – tak o swoic h pracach mówi sam artysta.

Rok 2014 zakończył się spektakularnym lądowaniem sondy Rosetta-Philae na powierzchni jądra komety 67P/Czuriumow-Gerasimienko. Miejsc, w których jeszcze nie wylądowaliśmy jest nieporównywanie więcej niż tych, w których wylądowaliśmy. W mikroświecie i makroświecie. Jak również w mezoświecie, czyli w nas samych. To pocieszające, fascynujące, nieodmiennie niepokojące.

Życzymy udanych lądowań w 2015 roku, w czym niech pomaga nieograniczona wyobraźnia artystów takich jak Kuba Bąkowski.

Relacja z wernisażu oraz kalendarz:

Kalendarz na rok 2015 stanowi 12 prac Kuby Bąkowskiego pt. „Lądowniki”.