Kalendarz na rok 2014

Prezentacja Kalendarza Artystycznego na rok 2014

5 grudnia 2013 roku w Muzeum Dialogu Kultur DORBUD S.A. przedstawił kolejny swój kalendarz artystyczny – na zbliżający się 2014 rok. Prace malarskie zdobiące kalendarz są autorstwa Jakuba Ciężkiego. Prace te powstały na wyłączne zamówienie mecenasa przedsięwzięcia Prezesa Zarządu  DORBUD S.A. – Tomasza Tworka, kolekcjonera sztuki, znanego również z eksponowania sztuki w przestrzeni publicznej, w tym m.in. na Placu Artystów w Kielcach, a ostatnio także w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Cykl prac zrealizowany przez Jakuba Ciężkiego nosi tytuł „Lekcja geometrii” i stanowi przykład malarskiego „realizmu geometrycznego”. Punktem wyjścia malarskich przekształceń jest przedmiot o wyraźnie zrytmizowanej strukturze, który wypełnia szczelnie całą płaszczyznę obrazu. Realizm przedstawienia malowanych obiektów podkreśla dbałość o szczegół, ujawniająca się w przedstawieniu faktury zestawionej z czystą materią tła. W „Lekcji geometrii” artysta przypatruje się obiektom dziecięcej zabawy, kadruje je fragment po fragmencie na tle pustki, a nasycone kolorem i muśnięte rdzą linie szczelnie wypełniają pierwszy plan. Jakub Ciężki łączy wątek lekki, zabawny i dziecięcy ze skomplikowanymi operacjami na figurach geometrycznych.

Autor prac, Jakub Ciężki, jest absolwentem Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, dyplom z wyróżnieniem otrzymał w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego (2003). Artysta jest m.in. laureatem Grand Prix 40. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień 2011”. Jakub Ciężki maluje przede wszystkim specyficzne martwe natury. Najbardziej pociąga go pejzaż industrialny – wyjęte z kontekstu i często przedstawione na monochromatycznym tle ogrodzenia, rusztowania, dachy i drabiny pokazują proces odchodzenia od konkretnego przedmiotu w kierunku abstrakcji. Sztuka Jakuba Ciężkiego jest niezwykle powściągliwa, poddana rygorowi konstrukcji i kompozycji, a równocześnie bardzo atrakcyjna wizualnie.

W przypadku „Lekcji geometrii” prosty motyw zaczerpnięty z obserwacji elementów placów zabaw został przekształcony przez artystę w rozmaite rytmy i kombinacje, składające się na cykl obrazów, dzięki którym kolejny już kalendarz DORBUD S.A. ma szansę zyskać aprobatę nawet najbardziej wymagających krytyków sztuki współczesnej.

To już piąty kalendarz artystyczny zrealizowany przez DORBUD S.A. W ramach pierwszej edycji w 2009 roku powstał cykl 12 obrazów malowanych na płótnie, autorstwa Radka Szlagi. Prace posłużyły jako ilustracje poszczególnych miesięcy w specjalnie przygotowanym kalendarzu na 2010 rok. W grudniu 2010 roku miała miejsce kolejna odsłona prestiżowego cyklu kalendarzy ściennych – kartki wydania na 2011 rok zdobią fotogramy cenionego artysty – mieszkającego na co dzień w Meksyku – Maurycego Gomulickiego. W kalendarzu na 2012 r. podziwiać można prace malarskie Grzegorza Drozda, a w 2013 roku prace fotograficzne Grupy Kaliskiej zatytułowane „Jan Kochanowski – Heroizm niewieści”. Niemalże tradycją jest już to, że każdy kalendarz artystyczny firmy DORBUD S.A. przedstawia dokonania innego artysty, jednak co roku są to obrazy prace oryginalne, prezentujące zupełnie odmienne inspiracje swoich twórców.

Relacja z wernisażu oraz kalendarz:

Kalendarz artystyczny na rok 2014 stanowi 12 prac Jakuba Ciężkiego pt. ” Lekcja Geometrii”.