2013 rok – „Turbina” Adam Garnek

Sztuka w Przestrzeni Publicznej 2013: „Turbina” Adama Garnka na Placu Artystów

Do 15 października 2013 roku każdy może wprawić w ruch „Turbinę” – nową instalację artysty Adama Garnka. Mobilna rzeźba ze stali powstała w ramach projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”, zainicjowanego przez Tomasza i Dorotę Tworków, którzy  otrzymali właśnie odznaczenie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużeni dla Kultury Polskiej”.

6 września 2013 roku Plac Artystów w Kielcach wypełnił się interaktywnymi instalacjami Adama Garnka.  Podczas wieczornej uroczystości odbyła się inauguracja potężnej mobilnej rzeźby,  mierzącej 10 metrów długości i ważącej półtorej tony. Mobilna „Turbina” wykonana z  szesnastu stalowych pierścieni o różnych wielkościach pokryta jest drobnymi metalowymi płytkami. Poruszane przez ludzi pierścienie nabierają zawrotnej prędkości. Turbina staje się monochromatyczną smugą i generuje niecodzienne  dźwięki – mówi Adam Garnek, autor pracy. Otwarciu towarzyszył koncert gitarowy Piotra Resteckiego oraz performance Adama Garnka. Artysta stworzył na oczach widzów serię obrazów, m.in. na szkle, przy użyciu „Instrumentów wizualnych” – skomplikowanych maszynerii, które wykonał chcąc wyrazić w sztuce plastycznej emocje wypływające ze słuchania muzyki.

Podczas wernisażu wręczono order „Zasłużeni dla Kultury Polskiej” Dorocie i Tomaszowi Tworkom, właścicielom firmy DORBUD S.A., kolekcjonerom sztuki i mecenasom kultury. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podkreślił w uzasadnieniu wyróżnienia  wartości płynące z aktywności Państwa Tworków na rzecz integracji społecznej, wzbogacania oferty kulturalnej oraz przyczyniania się  Kielcom nowej tożsamości.

Zdolność do poruszania się to główna cecha rzeźb-maszynerii Adama Garnka. Ruch ten jest estetycznym zabiegiem i wyrazem upodobania artysty do mobilności. Abstrakcyjne dzieła Garnka powstają z różnych mechanicznych elementów i odpadów, takich jak sprężyny, łożyska czy metalowe ramy. Kielecka wystawa jest okazją do wypróbowania innych prac z dorobku twórcy – „Maszyny do rysowania na piasku”, „Pojazdu teatralnego”, czy „Ekranu”.

Prace artysty prezentowane były dotąd nie tylko w Polsce (m. in. podczas wystawy w warszawskiej Zachęcie), ale także w Niemczech, Korei, Danii oraz na Węgrzech i wszędzie spotykały się z ogromnym zainteresowaniem.

Wrześniowa wystawa to już piąta odsłona projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”. W poprzednich latach Zbigniew Frączkiewicz wprowadził na kielecki rynek 21 żelaznych ludzi, Jerzy Kędziora zaprezentował rzeźby balansujące, Leon Tarasewicz największą w swoim dorobku pracę, a Ludwika Ogorzelec, zrealizowała instalację z cyklu „Krystalizacja przestrzeni”. Projekt „Sztuka w przestrzeni publicznej” to nie jedyne działania z obszaru kultury i sztuki podejmowane przez Dorbud S.A. oraz Dorotę i Tomasza Tworków. Od kilku lat z ich inicjatywy powstaje też artystyczny kalendarz firmowy Dorbud S.A. Do tej pory prace do niego stworzyli m.in. Radek Szlaga, Grzegorz Drozd, Maurycy Gomulicki, czy Łódź Kaliska. Każdego roku mecenasi wspierają także liczne lokalne wydarzenia kulturalne i artystyczne.

 Relacja z wernisażu oraz przygotowań do wystawy:

 

Projekt współfinansowany ze środków Województwa Świętokrzyskiego.