Kalendarz na rok 2012

Prezentacja Kalendarza Artystycznego na rok 2012

1 grudnia 2011 r. w renomowanej warszawskiej galerii Leto, promującej najciekawsze zjawiska sztuki współczesnej, odbyła się prezentacja kalendarza DORBUD na rok 2012. Prace malarskie zdobiące kalendarz są autorstwa Grzegorza Drozda i powstały na wyłączne zamówienie mecenasa przedsięwzięcia, Prezesa DORBUD – Tomasza Tworka. Kalendarz na rok 2012 jest kolejnym – trzecim już – kolekcjonerskim kalendarzem przygotowanym przez DORBUD. Dla Spółki i jej władz kalendarz na 2012 rok jest szczególny – uświetnia bowiem dwudziesty rok funkcjonowania DORBUD jako firmy budowlanej i sponsora wielu ambitnych zamierzeń artystycznych.

Autor prac, Grzegorz Drozd (r. 1971), jest wszechstronnym artystą wizualnym, inicjatorem projektów społecznych, akcjonistą, który prezentował swoją twórczość już m.in. w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej w Kaliningradzie. Prace przygotowane do kalendarza DORBUD zostały zainspirowane kilkutygodniowym pobytem na Węgrzech, w niewielkiej miejscowości, gdzie – jak mówi Artysta – czas się chyba zatrzymał, a nacjonalizm jest dość powszechnie widoczny. Obrazy zdobiące kalendarz DORBUD 2012 nawiązują stylistyką ewidentnie do czasów poprzedniego ustroju. Są jak propagandowe plakaty z dawnej epoki, a dodatkowo na kartach kalendarza dopisano komentarze Artysty czcionką jak z wielkich propagandowych haseł, które wisiały w zakładach pracy.

W inauguracji kalendarza uczestniczyło wielu znamienitych gości. Wśród nich był Maurycy Gomulicki, autor zdjęć do ubiegłorocznego kalendarza DORBUDU, nagrodzonego na Międzynarodowym Konkursie Kalendarzy i Kart Świąteczno Noworocznych 2011 VIDICAL. Na wernisaż przybył także prorektor Warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Stanisław Baj oraz wybitny polski malarz, częsty gość kieleckich przedsięwzięć artystycznych wspieranych przez DORBUD, Franciszek Maśluszczak. Wśród gości wernisażu można było także dostrzec Rafała Bauera, obecnie właściciela luksusowej polskiej marki odzieżowej Rage Age, a wcześniej prezesa Vistuli i Wólczanki.

Relacja z wernisażu oraz kalendarz: