Turbina wraca z Budapesztu

Monumentalna „Turbina” Adama Garnka – wielka i ciężka interaktywna konstrukcja przypominająca maszynę, którą można poruszyć siłą ludzkich mięśni, uczestniczyła w V4 ART CONNECTS w Budapeszcie. Wydarzenie artystyczne zorganizowano z okazji węgierskiej prezydencji Grupy Wyszehradzkiej.

https://www.kozterkep.hu/~/34564/Turbina_Budapest_2018.html
https://www.youtube.com/watch?v=YqZYKC8hrqo

Adam Garnek od dzieciństwa zafascynowany był narzędziami i urządzeniami mechanicznymi. Ciekawiły go maszyny rolnicze, bawił się kawałkami blachy, metalowymi rurkami, częściami zepsutych silników. Studia (1983–1988) w poznańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, aktualnie UAP, nie zmieniły jego upodobań. Utopijne, romantyczne konstrukcje artysty są inspirowane tradycją XX-wiecznej sztuki, manifestami i dziełami włoskich futurystów, rosyjskich konstruktywistów, mobili Alexandra Caldera czy maszyn Jeana Tinguely.

Jego utopia artystyczna spełnia się w praktyce bezinteresownego i partnerskiego kontaktu człowieka i maszyny. Proponuje inną drogę poznania, którego cel jest enigmatyczny. Jego maszyny są zarazem użyteczne i bezużyteczne. „Cieszy go, gdy pojazdy, wózki, maszyny i narzędzia są używane, upatruje w tym spełnienie sensu ich konstruowania. Jeżeli są eksponowane w galerii, użycie niektórych z nich można sobie tylko wyobrazić, dlatego najbardziej satysfakcjonuje go wystawianie ich w przestrzeni publicznej, gdzie mogą być doświadczane” [1]. http://adamgarnek.pl/manifest/

http://nowaprzestrzensztuki.pl/2017/02/04/turbina-adam-garnek/
http://nowaprzestrzensztuki.pl/2013/10/15/wystawa-turbina-adama-garnka/

„Turbina” Adama Garnka należy do kolekcji Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki Doroty i Tomasza Tworków.