Kalendarz na rok 2013

Prezentacja Kalendarza Artystycznego na rok 2013

Dnia 5 grudnia 2012 r. w kieleckiej Restauracji Cafe Blikle przy Placu Artystów, odbyła się inauguracja kalendarza DORBUD S.A. na rok 2013 autorstwa Łodzi Kaliskiej o sztuce niezwykłej artystki dotychczas znanej pod pseudonimem Jan Kochanowski (1530-1584).

W 2002 roku pracownicy Muzeum Łodzi Kaliskiej weszli w posiadanie bezcennej kolekcji fotografii solankowej i miniatur (będącej techniką rejestracji parafotograficznej stworzonej 300 lat przed heliografią i dagerotypią) zrealizowanych przez Jana Kochanowskiego lub osobę z nim współpracującą. O autorstwie poety mogłyby świadczyć inicjały YK (pisane w odbiciu lustrzanym) na niektórych płytkach.

Płytki są rodzajem zapisu autorskiego, autoportretowaniem w szczególnych momentach życia. Biorąc pod uwagę stopień ówczesnej tolerancji do problemu płciowości są to rejestracje bardzo odważne i z całą pewnością nie przeznaczone do prezentacji współczesnym. Należy przypuszczać, iż są przesłaniem „dla potomności”, które zyska społeczne życie w czasach, w których będzie mogło spotkać się z pewnym zrozumieniem i właściwą interpretacją. Omawiane zapisy ukazują również niezwykły dramat artystki, która, by móc funkcjonować w społeczeństwie w pełnym wymiarze swoich możliwości i talentów, musiała przyjmować postać mężczyzny (i to z brodą – która notabene wpisując się w ówczesną modę była genialnym pomysłem maskującym).

Ze zbioru kilkuset fotografii Kochanowskiej odnalezionych w 2002 roku, w 2012 roku zostało udostępnionych dwanaście, jako najbardziej reprezentatywnych, odnoszących się do szczególnych momentów życia poetki, znanych ikon obrazujących Kochanowskiego (Kochanowską) lub charakterystycznych dla ówczesnej epoki.

Kalendarz:

Kalendarz Artystyczny 2013 „Heroizm Niewieści…” Łodzi Kaliskiej

Kalendarz artystyczny na rok 2013 stanowi 12 prac grupy Łódź Kaliska pt. „Heroizm Niewieści w sztuce niezwykłej artystki dotychczas znanej pod pseudonimem Jan Kochanowski (1530-1584)”.