Universum Zbigniew Miernik
Nowa Przestrzeń Sztuki oraz Bristol ART & Medical SPA serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy UNIVERSUM Zbigniew Miernik, który odbędzie się 24.02.2024 (sobota) o godzinie 17:00 w Hotelu Bristol ART & Medical SPA w Busku-Zdroju. Wystawie towarzyszyć będzie spotkanie z artystą.
Wystawa otwarta od 24.02.2024 do 24.03.2024.
ZBIGNIEW MIERNIK – urodzony w 1963 roku w Kielcach, przynależy do kieleckiego oddziału Związku Polskich Artystów Rzeźbiarzy. Od 30 lat prowadzi własną pracownię artystyczną, gdzie projektuje i wykonuje autorskie formy przestrzenne. Tworzy w zakresie rzeźby, malarstwa i grafiki. Autor posiada własną stałą ekspozycję prac w Galerii Sztuki „Podwórko” w Suchedniowie, gdzie mieszka i pracuje. Ekspozycja stała galerii obejmuje prace trzech pokoleń rodziny Mierników.
SZTUK MISTRZ Z SUCHEDNIOWA
,,Zacznij od pustej płaszczyzny. Nie musi to być papier ani płótno, ale jeśli chodzi o kolor, to moim zdaniem powinien być biały. Mówimy „biały”, bo trzeba go jakoś nazwać, ale jego prawdziwe imię to „nicość”. Czerń to brak światła, biel natomiast to brak wspomnień, barwa pustej pamięci…”
Stephen KING – „Ręka mistrza”
Zbyszek Miernik przyszedł na świat w 1963 roku – w rodzinie posiadającej bliskie związki ze sztuką. Jego Ojciec i Dziadek urodzili się na Błocie, przysiółku osady Suchedniów. Drzewo genealogiczne Mierników sięga XVII wieku, ale dokładne ustalenie gałęzi tego drzewa jest dość trudne, ponieważ nazwisko Miernik jest noszone przez kilkanaście suchedniowskich rodzin. Jedno jest pewne: Zbigniew, syn Ryszarda, wnuk Józefa jest Miernikiem z Błota, z Mierników od sztuki.
Dziadek Zbyszka rzeźbił w drewnie, Ojciec nie tylko rzeźbił lecz pisał prozą i wierszem, promował region świętokrzyski, był jednym z pierwszych w Polsce właścicielem autorskiej galerii „Podwórko”. Gdy po raz pierwszy zobaczyłem rzeźby i instalacje Zbyszka od razu zrozumiałem, że mam przed sobą prace potomka rzeźbiarskiej rodziny.
Biogram i dokonania artystyczne Zbigniewa Miernika są dostępne w domenach internetowych, mnie zaciekawiła Jego postawa twórcza, ponieważ jako kolekcjoner i promotor sztuki próbuję znaleźć odpowiedź na pytanie o źródła inspiracji. O ile rzeczywiste i pewne jest działanie twórcze jako kontynuacja „atawistyczna”,
o tyle zastanowiła mnie niebywała umiejętność przenoszenia na papierowe podobrazia form w technice monotypii. Monotypia jest techniką graficzną wymagającą nie tylko talentu twórczego, monotypia żąda wręcz umiejętności warsztatowych, żelaznej dyscypliny przy obsłudze prasy, spokoju i pedanterii
w nadaniu ostatecznego wyrazu skończonego dzieła.
Wystawa Universum zorganizowana przez Dorotę i Tomasza Tworków, niestrudzonych promotorów polskiej sztuki współczesnej, pokazuje obiekty sztuki naszych czasów wymyślone, wykonane i podane przez jednego człowieka, dla którego czerń jest światłem, a biel inspiracją do przypomnienia wspomnień.
Luty, 2024 r.
Andrzej Grabkowski – kolekcjoner i promotor sztuki