Marek Osman: „Sztuka to zdrowie” – wystawa plakatów

 

Od początku listopada w Hotelu Bristol Art & Medical & Spa w Busku Zdroju można oglądać wystawę plakatów Marka Osmana pt. „Sztuka to zdrowie”, zorganizowaną przez Fundację Nowa Przestrzeń Sztuki.

Marek Osman, urodzony w Chmielniku, absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach w specjalności Rzeźba kończył studia na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, gdzie również obronił pracę doktorską. W latach 2000-2002 redaktor graficzny kwartalnika „Polski cement”.

Domeną jego działalności jest projektowanie wzornictwa i grafiki użytkowej: opakowań, elementów identyfikacji graficznej firm, wydawnictw, akcydensów, znaków firmowych i towarowych. Jako freelancer współpracował z wieloma firmami i agencjami reklamowymi. W latach 2001-2010 pracował w Wyższej Szkole Handlowej im. B. Markowskiego w Kielcach. Od 2010 roku pracuje na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Adiunkt w Instytucie Sztuk Wizualnych, gdzie obecnie pełni funkcję wicedyrektora ds. twórczości artystycznej.
Najważniejszą formą wypowiedzi artystycznej jest dla Marka Osmana plakat – głównie społeczno-polityczny i kulturalny. Uczestnik wielu wystaw i biennale – krajowych i zagranicznych. Swoje prace prezentował m.in. we Włoszech, Niemczech, Hiszpanii, Ukrainie, Słowacji, Belgii. Za swoje realizacje plakatowe otrzymał wiele nagród i wyróżnień.

Został laureatem Nagrody Hotelu Bristol ART & Medical SPA 44-go Interdyscyplinarnego Konkursu Plastycznego Województwa Świętokrzyskiego PRZEDWIOŚNIE 2021. W konkursie nagrodzone zostały jego minimalistyczne, zaangażowane społecznie plakaty; „Remember Fukushima” oraz „Childhood Memory (Charnobyl)”.

Wystawa zakończy się finisażem połączonym ze sprzedażą plakatów prezentowanych na wystawie.
Serdecznie zapraszamy 4 grudnia o godzinie 17:00 do Hotelu Bristol Art & Medical & Spa w Busku Zdroju przy ul. 1 Maja 1.