LETO. w lato

Rozpoczynamy cykl „Leto. w lato”.

Od 16.07.2021 w hotelu Bristol Srt & Medical Spa prezentujemy wyjątkowe prace z serii „Obróbka Kamieni Szlachetnych” młodej artystki Kaji Redkie.

W procesie powstawania minerałów zbiegają się dwie odmienne wartości. Z jednej strony mamy do czynienia z transformacją i ustrukturyzowaniem nieuporządkowanych cząsteczek. Z drugiej strony natomiast niezwykle ważną rolę w finalnym efekcie odgrywa przypadek i wpływ zewnętrznych oraz niemożliwych do kontroli procesów.

Aby połączyć te dwa sprzeczne wektory – uporządkowanej struktury i chaotycznego przypadku, Redkie sięgnęła do marmurkowania papieru. Mogąc kreować wytyczne, co do barwy czy rozmaitości wzorów, finalny efekt zawsze pozostawał niepowtarzalny i nieobliczalny. Po stworzeniu natłoku tej nieoszlifowanej papierowej materii kolorów i deseni, zaczęła ją przetwarzać, wycinać i komponować.

Stopniowo zestawiając fragmenty w mozolne kolażowe formy, pozwoliła wyłaniać się obrazom, które zdominowane są przez strukturę, harmonijne kompozycje i układy przenikających się i uzupełniających barw. Seria Obróbka kamieni szlachetnych jest próbą medytacyjnego opanowania chaosu w konsekwentnie uporządkowane abstrakcje.

Wystawa potrwa do 13.08.2021

 

      

KAJA REDKIE
ur. 1990, mieszka i pracuje w Warszawie (PL).

W 2014 obroniła dyplom na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej pracy łączy zainteresowanie kolorem, kształtem, ale też procesem widzenia i oglądania, unikalnego wrażenia powstającego w kontakcie z obrazem. Zwraca uwagę na uniwersalne zasady i pojęcia w obrębie malarstwa, takie jak harmonia czy kompozycja, oraz na różnice w odbiorze pojawiające się, gdy obraz ze wszystkimi jego elementami rozpatruje się jako całość. Kładzie nacisk na rolę osobowości autora i procesu twórczego, wartość czasu pracy jako składowej gotowego dzieła. Analizuje możliwości percepcji malarstwa, czynników decydujących o tym, że obraz zatrzymuje na sobie wzrok i oddziałuje na widza.

Galeria Leto

LETO, które istnieje od 2007 roku, jest jedną z najważniejszych galerii prywatnych na polskiej scenie sztuki współczesnej. Dzięki niekonwencjonalnej perspektywie i unikalnym wyborom założycielki, Marty Kołakowskiej, galeria stała się platformą dla współpracy, edukacji oraz promocji sztuki generacji artystów, z których większość kształtowała się po transformacji ustrojowej w 1989 roku. Ich prace znamionuje wyrazista ekspresja, którą często można określić jako brutalną lub surową.

Jedną z najważniejszych wartości, jaką udało się wypracować przez ponad dekadę istnienia LETO, jest społeczność, która wytworzyła się wokół galerii. Naszym celem jest budowanie silnych więzi z ludźmi i poczucie integralności w każdym naszym projekcie.

Marta Kołakowska
Właścicielka

Sebastian Gawłowski
Dyrektor Artystyczny