„Mleczarnia” Jacka Rykały

Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki serdecznie zaprasza na spektakl teatralny „Mleczarnia” w reżyserii Jacka Rykały do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury w dniu 4 października o godzinie 18.00.

„Mleczarnia” to przebojowa, osnuta na autentycznych wspomnieniach, tragikomedia Jacka Rykały reżyserowana przez autora, w przestrzeni Teatru Bez Sceny w Katowicach nabiera nowych znaczeń.
Pisany dosadnym językiem zapis spotkania w izbie wytrzeźwień dwóch mężczyzn – dawnych przyjaciół – nieodparcie śmieszy, a jednocześnie stwarza okazję do refleksji o przemijaniu i sensie życia. Andrzejka (Andrzej Dopierała) i Mareczka (Wiesław Sławik) łączy nie tylko skłonność do alkoholu, ale także wspólnie przeżyta młodość, a przede wszystkim kobieta, którą obaj kochali, wspólna wielka miłość ich życia.
W nocnej rozmowie, prowadzonej po 30 latach, ożywają nieistniejące już miejsca, wracają anegdoty i historie. Inteligentny i dowcipny tekst daje aktorom okazję do stworzenia wyrazistych i niezapomnianych kreacji.
Mleczarnia została zarejestrowana i wyemitowana przez Telewizją Katowice i pomimo bardzo późnej pory emisji ze względu na język którym posługują się bohaterowie sztuki ( 23 30) miała wyższą oglądalność niż programy informacyjne.

Jacek Rykała od roku 2005 reżyseruje swoje sztuki w teatrze. Zrealizował Dom przeznaczony do wyburzenia (2005) i Mleczarnię (2007) w Teatrze Śląskim w Katowicach, Chłodne poranki (2012) w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Patronat: