Uczta z Kiejstutem Bereźnickim

Fundacja Nowa Przestrzeń Sztuki oraz Dorota i Tomasz Tworek serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy „Uczta z Kiejstutem Bereźnickim” w dniu 15 czerwca 2019 roku o godzinie 18.00 do Hotelu Bristol Art & Medical SPA w Busku-Zdroju. Wystawę otworzy osobiście profesor Kiejstut Bereźnicki.

„Obraz to wynikanie jednego z drugiego, czegoś z czegoś. Nigdy nie maluję zachłannie, nie rzucam się na płótno, jakbym myślał, że to mój ostatni obraz. (…) Ja mój czas strasznie rozciągam. Lubię poleżeć, poczytać, lubię posłuchać muzyki. Maluję bez przerwy, a czasem maluję obrazy. (…) Zawsze jest więcej chodzenia wokół obrazu, aniżeli samego malowania. (…) Moje malarstwo nie terroryzuje mnie, mojego domu, ani jego przestrzeni.”

Kiejstut Bereźnicki urodził się 21 grudnia 1935 roku w Poznaniu. Polski malarz, rysownik, profesor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Studiował na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku, obecnie Akademia Sztuk Pięknych. W 1958 roku obronił dyplom malarski w pracowni profesora Stanisława Teisseyre’a. Obecnie profesor zwyczajny na macierzystej uczelni. Kiejstut Bereźnicki w swojej twórczości prowadzi dyskurs z dawnymi mistrzami. Czerpiąc inspiracje w warstwie ikonograficznej oraz kompozycyjnej wypracował indywidualną, rozpoznawalną poetykę obrazowania. Artysta konsekwentnie podejmuje tematy związane z martwą naturą, scenami figuralnymi we wnętrzu, procesjami czy przedstawieniami chrystologicznymi. Jego najwcześniejsze płótna opierały się na zasadzie „horror vacui” (strach przed pustką), od której z czasem zaczął odstępować, zdążając w kierunku uproszczenia rozwiązań kompozycyjnych. Początkowa kolorystyka była zdominowana przez skalę chłodną z przewagą błękitów, następnie zimne barwy ustąpiły miejsca czerni, a w latach ostatnich czerwieni. Na początku twórczości farba była kładziona gęsto, tworząc grubą fakturę (impasto), z czasem warstwa malarska była coraz cieńsza, tworząc laserunki. Przez całą twórczość Kiejstuta Bereźnickiego przewija się temat martwej natury cechujący się połączeniem elementów zwykłych, codziennych, takich jak: garnki, karafki, sztućce, sieci, ryby, itp. z elementami posiadającymi znaczenie niezwykłe, niecodzienne, np. czaszki, klepsydry, kości do gry, lustra itp.

Część prac Kiejstuta Bereźnickiego prezentowanych na wystawie „Uczta z Kiejstutem Bereźnickim” należy do kolekcji Fundacji Nowa Przestrzeń Sztuki.

Wystawa organizowana we współpracy z Galerią Sztuki Joanna Gradka w Kielcach.

Wybrane obrazy z wystawy „Uczta z Kiejstutem Bereźnickim”:

Dokumentacja fotograficzna z wernisażu wystawy „Uczta z Kiejstutem Bereźnickim”: